Örömmel tudatjuk, hogy iskolánk 2016. december 10-én elnyerte az ÖKOISKOLA címet.







munkatervünk.
letölthető itt


Madarak és fák napja 2022. május 10. "Évente egy nap szenteltessék a madarak és a fák védelmében." Herman Ottó

Intézményünkben hagyománnyá vált ennek a napnak megünneplése. A Madarak és fák napját fa és virágültetéssel ünnepeltük. Osztályonként érdekes, interaktív feladatok végzésére is lehetőségünk volt: madárhangokkal ismerkedhettünk, rövid videókat néztünk, alkottunk, verset tanultunk.
A GYŐR-SZOL Győri Közszolgáltató és Vagyongazdálkodó Zrt.-nek köszönjük az ajándékozott fákat és virágokat. Az ültetéshez is segítséget nyújtottak, földfúró géppel könnyítették meg a munkát. A futópálya melletti új fasor szépíti udvarunkat és árnyékot tart majd a sportolóknak erős napsugárzáskor.
Másnap – Ponty Bea néninek köszönhetően - állatokkal ismerkedhettünk, melyeket meg is simogathattunk vagy a bátrabbak a kígyót akár nyakukba is vehették. Ezt követően különböző feladatok közül választhattak a csoportok, osztályok. Ennek eredménye a portán és az iskolai részen rendezett kiállítás is. Az ünnep zárása, munkaközösségenként virágládákba ültettünk szép évelő virágokat.






Az első termések





A Dunánál

A vizek városában élve sok kirándulási lehetőség adódik természetes vizeink meglátogatására. A Készségfejlesztő Szakiskola Véneken járt a nagy Dunánál.






Fenntarthatósági Témahét


Iskolánk kiemelt figyelmet fordít a fenntarthatóság témakörére, ezért az április 25-29-i hét ennek jegyében telt. Minden nap más-más témakörrel ismerkedhettek az osztályok, úgy, mint a fák, a víz, évszakok, haszonállatok és környezetünk védelme. Életkort és egyéni képességeket figyelembe véve válogathattak tanulóink a feladatok közül és nyerhettek betekintést szűkebb és tágabb környezetünkbe. Az újrahasznosítás jegyében született szebbnél szebb alkotásokból kiállítást rendeztünk, ahol megcsodálhatták saját és társaik műveit.



Rum csigatúra

Évek hosszú sora, amely kalandra hív! A Covid 19 miatt elmaradt Csigatúra újra élményekkel várta kedves kirándulóit. Értelmi sérült gyermekeknek szervezett öko, és fenntartható szellemiségben rendezett program egyik társintézményünkben, amely hasonló Park méretű kertben bonyolítja le ezt az egész napos állomás játékot.






Hegedűs lány a kertben!

Vendégünk Timi kedves kis nyári kert koncertet varázsolt nekünk a hűs fák alatt. Köszönjük a zene szeretete látható a képeken is.






ŐKO-NAP

2021. november 9-én került sor, az immár hagyománnyá vált őszi ÖKO-nap megtartására. A járványügyi helyzet miatt az osztályok, csoportok egyéni feladatok közül választhattak. A tízórai mellé almát, körtét, banánt kaptak a gyerekek, melyből gyümölcssalátát készíthettek. Közös feladat volt egy csendélet alkotása. Ezek a szebbnél-szebb munkák kikerültek a porta falára is.






Madarak, fák napja

A madarak és fák napja a Föld napjának a testvérünnepe, amelynek célja, hogy különböző megemlékezésekkel, rendezvényekkel a társadalom, különösen az ifjúság természetvédelem iránti elkötelezettségét kialakítsa, elmélyítse. Időpontja a hatályos természetvédelmi törvény szerint minden év május 10-e.
Intézményünkben, ebben a tanévben a csoportok ajánlásokat kaptak, melyek közül kedvükre választhattak. A feladatok között volt videók megtekintése, melyek fákról, madarakról szóltak. A filmek megnézése után madártotót tölthettek ki, kvíz kérdésekre válaszolhattak, képeket párosíthattak, színezhettek, madarat hajtogathattak, s nem maradhatott el a szóvadászat sem.






Fenntarthatósági Témahét 2021. április19-22.

A klímaváltozás, vízkészleteink kimerülése és a globális felmelegedés egyre erőteljesebben hívják fel a figyelmet az ember szerepére a környezet megóvásában. Fontos, hogy az emberek változtassanak magatartásukon és a természet adottságaival ésszerűbben gazdálkodjanak.
Intézményünk regisztrált a 2020/21. tanévben április 19-én kezdődő Fenntarthatósági Témahétre. Ezzel célunk volt, hogy tanulóink tevékenyen részt vegyenek a környezetvédő feladatokban, valamint ismeretekre tegyenek szert a természet erőivel való takarékos gazdálkodás terén.
A 2021. évi Fenntarthatósági Témahét kiemelt témái az erdő, mint ökoszisztéma, a zöld gazdaság és a fenntartható közösségek voltak. Intézményünkben a Zöld erdő oktatócsomagot dolgoztuk fel tanulóinkkal, részben online és részben jelenléti oktatással, valamint tavaszi munkálatokat végeztünk iskolakertünkben és magaságyásainkban. A Föld napját április 22-én ünnepeltük, erre egy komplex, online faliújság készült az iskola tanulói számára.

2021.04.22.
Szervezők






A 2019. évi Fenntarthatósági Témahét március 18-22. között került megrendezésre iskolánkban.

A 2018. évi Fenntarthatósági Témahét április 23-27. között került megrendezésre iskolánkban.



Projekthét

Iskolánk regisztrált a 2019. évi, az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával zajló fenntarthatósági témahétre. A programok márc. 18-tól 22-ig valósultak meg.
Intézményünk minden egysége, minden tanulója részt vett a programokon. Az óvodásoknak, fejlesztő iskolásoknak és autista csoportoknak Fütty Zoltánné gyógypedagógus szervezett a gyerekek életkori sajátosságainak megfelelő programokat.
Az iskolai és szakiskolai programok Bordásné Németh Réka, Bereczky Judit és Csányi Andrea gyógypedagógusok szervezték és készítették elő. Nagy László igazgató helyettes segítette a szervezési munkákat.
A betanító kollégák - Erdélyiné Kocsis Rita, Fejős Anita (főiskolai hallgató), Förhécz Noémi, Hideg Klaudia, Kalas Viktória, Sárvási Henriett, Szemethy Csilla, Ihász Kálmán - vállalták az állomások vezetését, a feladatok elkészítését. A programok rendkívül jól sikerültek, a gyerekek nagyon élvezték a projekthetet, sokat tanultak, tapasztalatokat szereztek.

Fenntarthatósági hét -óvoda- Fütty Zoltánné
A projekthét keretében a vízzel foglalkoztunk. Vízzel kapcsolatos mondókákat, gyermekdalokat énekeltünk és vizes népdalokat és népi gyermekjátékokat játszottunk. A foglalkozásokon részt vettek az óvodások, fejlesztő iskolások és az autista gyermekek is.



Pénz-nap 2019.február 25.

Magyarország 2015-ben csatlakozott először az Európa szerte közel 30 országban egy időben zajló European Money Week kezdeményezéshez. A program célja, hogy már fiatal kortól segítse a pénzügyek iránt érdeklődő diákokat ismereteik bővítésében, és felhívja a figyelmüket a mindennapi pénzügyi tudatosságra. Intézményünk az idén első alkalommal egy napra kóstolt bele a kezdeményezésbe. A tanórai programok számos játékos, interaktív és más jellegű kísérőprogrammal, tevékenységgel egészültek ki. Sok saját, kreatív is megvalósult. A visszajelzések alapján minden osztály, csoport egyéni sajátosságaihoz mérten tudott választani a felkínált lehetőségekből.



Óvodai farsang

Az idei óvodai farsangon az egész óvoda katonának állt, és újra hasznosította az újságpapírt. Ebből hajtogattuk közösen a csákókat, amit a gyermekek saját ízlésüknek megfelelően díszítettek fel ragasztással. Az elkészült katonasapkákban meneteltünk, táncoltunk, játszottunk és végül jóízűen elfogyasztottuk a sok-sok finomságot.
Fütty Zoltánné óvónő



Ádventi faház az Árkádban

A KAEG erdei iskola kihelyezett foglalkozásán jártunk december 4-én két csoportban. A karácsonyi fényekbe öltöztetett Árkád bevásárló központ szélén megbújó faházikóban méhviasz lapokból és rafiából készítettünk karácsonyi díszt, összesen 25 tanulóval. Egyszerű lépésekben a gyerekek megélhették az alkotás örömét ebben a játszóházban.
Szervező: Bereczky Judit gyógypedagógus



Így játszanak ők!
Nézőművészeti Kft vendégelőadása

2018 decemberében iskolánkban járt a Nézőművészeti Kft egy érdekes előadással, melynek címe: A kézmosás fontosságáról. Azt gondolnánk, milyen unalmas téma ez, de aki látta a darabot, az sírva-nevetve emlékezik vissza a fura színházi témára, feldolgozásra. Gyulay Eszter dramaturgja, Scherer Péter rendezése, Molnár Gusztáv és Katona László színészek szuggesztív előadása gondoskodott a felejthetetlen élményről. Fiatalos stílusban, modern zenékkel és rengeteg humorral hangsúlyozta az előadás a kézmosás fontos szerepét és mutatta be történelmi útját évszázadokkal visszamenve az időben, Semmelweisen át, napjainkig.
Köszönet érte iskolánk alapítványának.



Öko-nap

Október 16-án került sor az első félévi ÖKO-nap megrendezésére, melynek témája a sárgarépa volt. Intézményünk összes tanulója részt vett ezen az eseményen. Különböző állomásokon ismerkedtek meg az egészséges étkezésről, zenét, mesét hallgattak, kézimunka foglalkozáson répát varrtak ki, ragasztottak, színeztek, rejtvényt fejtettek, ki-ki képessége szerint. A jó időt kihasználva az udvaron akadályok legyőzésével bizonyították ügyességüket, eldugott répákat kerestek. Köszönjük a szülői munkaközösségnek a répaadományokat, mellyel emlékezetes napot szerezhettünk gyermekeink számára.



Természetjáró szakkör

Intézményünk hét tanulója /Csorba Vanessza Ilona, Farkas Noel Gábor, Foltányi Ákos, Udvari Márton, Maár Szandra, Ulrich Andrea, Tóth Krisztián/ az első őszi túrán Likas-kőhöz látogatott el. A kirándulás során megfigyeltük az ősz természeti változásokat, terméseket gyűjtöttünk, felfedeztük a Likas-kő járatait.



Őszi tanulmányi kirándulás Bábolnára

Szeptember 26- án iskolánk tanulói és pedagógusai Bábolnára mentek kirándulni. Megcsodáltuk a Bábolnai Ménesbirtok gyönyörű lovait, utaztunk lovas fogattal, sétáltunk az arborétumban, megtekintettük a múzeumot.
A kirándulás tartalmas programjának megvalósításához Jankó István, a Rábakész ügyvezető igazgatója hatalmas segítséget nyújtott. A tanulók és kísérőik étkezését felajánlotta, az Ötösfogat étteremben vendégül látta az összes résztvevőt.
Az intézmény nevében köszönjük a felajánlást!



2018 Esély Sportnap

8 tanulóval képviseltettük magunkat iskolánkból a Győri Olimpiai Sportcsarnokban rendezett Esély Sportnapon. Minden sportolónk nagyon szépen teljesített az ügyességi és mozgásos feladatokban, ezért elhozhattuk az I. helyezettnek járó szép kupát.
Kísérők voltak : Hattné Máté Margit és Szemethy Csilla.



Nyári tábor Pálkövén

2018. június 18-án 9 tanuló utazott a Balaton partjára táborozni.
A tanévek során ezek a gyerekek több alkalommal képviselték intézményünket művészeti versenyeken, ahol kiemelkedő regionális és országos eredményeket értek el néptánc és zenei kategóriában. A kiváló teljesítmény okán a MATEHETSZ-től tanulmányi ösztöndíjat nyertek, melynek egy része a tábor költségeit fedezte, másik része a gyerekek egyéni igényei és szükségletei szerint került felhasználásra.
A balatoni nyaralás remek programokkal valósult meg. A hajózás, a badacsonyi kirándulás, a tanúhegy kisvonattal való megkerülése, az éttermi ebédek, fagyizások, fürdőzések, túrák mind felejthetetlen emlékek mindannyiuknak.
A táborban résztvevő gyermekek voltak:
- Csorba Vanessza
- Dobóczky Gergő
- Farkas Noel
- Foltányi Ákos
- Lévai József
- Szabó Szilárd
- Udvari Márton
- Ulrich Andrea
- Mezei Barbara
Várhegyi Norbertné és Csányi Andrea gyógypedagógusok kísérték őket.
További sok sikert, szép eredményeket kívánunk!                                                                               Csányi Andrea
                                                                                                                                                               szervező



Pápateszéren táboroztunk

A MATEHETSZ-nek köszönhetően 13 tanuló 5 napot tölthetett el a pápateszéri Reflex Ökológiai Központ és Erdei Iskolában.
A táborban a gyerekek jól érezték magukat. Kirándultunk Pápára, gumicsizmában túráztunk a Cuha patak mentén, a fenyőfői ős fenyvesben, lovas kocsikáztunk. Pápateszér a vízimalmok egykori paradicsoma, mi is ellátogattunk a Bögi malomba Nagy Péter – a Reflex Környezetvédő Egyesület munkatársa- segítségével. Szintén neki köszönhetjük, hogy felfedezhettük a régi grófi fürdőt is.
A tábort egy közös társasjáték készítésével és lejátszásával zártuk.



Projekthét

A 2018. évi Fenntarthatósági Témahét április 23-27. között került megrendezésre.
Iskolánk is regisztrált az eseményre, s projekthét keretében dolgoztuk fel a tudatos táplálkozás témakörét.
Ráhangolódásként, az igazi tavasz kezdetét jelölő Szent György legendájával és a Szent György napi hagyományokkal ismerkedtünk osztálykeretek között.
Másnap és harmadnap sétáltunk a piacon, illetve egy szupermarketben. Adott szempontok szerint megfigyeléseket tettünk.
A következő napon iskolánkban különböző feladatokat végeztünk el: ajtódíszt készítettünk, zöldségkóstolón vettünk részt, sportversenybe kapcsolódtunk be, megismerkedtünk a táplálékpiramissal, a magyar termékek emblémájával, a különféle gyógynövényekkel, az egészséges leves főzésével.
A program kidolgozásában és megvalósításában részt vállaló kollégák:
Bolla Valéria
Henczi-Kalas Viktória
Hevér Hajnalka
Ihász Kálmán
Sárvári Henriett
Szandi Réka
Szemethy Csilla
Köszönjük munkájukat. Eredményes, szép nap volt!